Głównym zadaniem zasilacza awaryjnego jest podtrzymanie zasilania podczas nagłego zaniku prądu. To właśnie zasilacz UPS jest w stanie podtrzymać zasilanie od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od specyfikacji danego UPS-a. Jak długo takie urządzenie jest w stanie podtrzymać zasilanie, jest zależne od kilku czynników takich jak: pobór prądu, liczby i wielkości akumulatorów. To właśnie od ostatniego czynnika, czyli akumulatorów jest szacowany czas maksymalnego podtrzymania zasilania przy maksymalnym poborze prądu.
Każdy zasilacz UPS jest oparty na akumulatorach, tak każdy akumulator posiada własną określoną żywotność. W zależności od częstotliwości przełączania się UPSa w tryb pracy bateryjny, temperatury w pomieszczeniu i sprawności wentylatorów w UPS, baterię stopniowo będą tracić swoją wytrzymałość. Stan wytrzymałości baterii, będzie miał swoje konsekwencje w czasie podtrzymania podczas zaniku napięcia, do momentu, kiedy UPS nie będzie spełniał swojej funkcji.
Najlepszym rozwiązaniem, kiedy UPS nie podtrzymuje zasilania, a sam UPS jest sprawny, jest wymiana baterii. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i weryfikacji dostawców baterii do zasilaczy awaryjnych jesteśmy w posiadaniu bardzo dobrych baterii w stosunku jakości do ceny. W bardzo szybki i prosty sposób jesteśmy w stanie przywrócić UPSa do pełni jego możliwości. Podczas takiej wymiany baterii należy pamiętać o jego kalibracji, czyli tak, aby zasilacz „nauczył” się charakterystyki rozładowania baterii.